Víkendový workshop

Budoucí Tying with bamboos

(Czech version below)

Tying with bamboos brings new opportunities that are difficult to achieve with regular ropes on the floor or in suspensions. They offers not only unusual positions to tie the body, but especially new sensations. In its strictness, which is not forgiving, it is remotely similar to hashira tying but in a much easier to achieve and safer form.

We will learn all the ways bamboo can be used creatively in tying. We will demonstrate different techniques for working with bamboos. We will explore different positions how bamboos can shape the body. We will practise all above mentioned in floor ties and semi and full suspensios. Tying with bamboo will bring a fresh wind to your tying.

Useful information

The workshop will be held in English.

Pre-requisites

This is not a beginners workshop. Both riggers and models should have experience with basic suspensions and have a solid foundation on the floor. You should master basic floor ties, especially single and double column ties, with an understanding of square and granny knots, lacing and any form of gote (Takate Kote).

Bring with you

Participants will need to bring a minimum of:

  • 8-9 ropes 7,5-8 meters long
  • 3-5 ropes 3-5 meters long
Workshop location

The workshop will be held in Prague near Anděl in our beautiful new studio. The exact address will be sent to you by mail after confirmation of your registration.

The Subspace studio is equipped with futons, blankets, kitchen, shower, etc.

The venue will open at 10:45 on both days.

How to register

It is necessary to register in advance, places are limited. A registration form can be found below (you can translate the form using language flag at the end of the page). The price is per couple. Advance payment and a partner is required.

International participants can also register directly by contacting us.

 

(Czech version)

Vázání s bambusy přináší nové příležitosti, které nejsou dosažitelné při běžném vázání jen za pomocí provazů na zemi nebo ve vzduchu. Nabízí nejen méně obvyklé pozice pro svázání těla, ale zejména nové pocity. Svou striktností, která neodpouští, se vzdáleně podobá  vázání k hashiře, avšak v mnohem jednodušeji dosažitelné a bezpečnější podobě.

Přijďte se naučit, jakými všemi způsoby je možné kreativně využít bambusy při vázání. Probereme různé techniky práce s bambusy. Budeme se inspirovat různými pozicemi. Ukážeme si, k čemu všemu a jak se dají bambusy přivázat. Vyzkoušíme si s nimi jednoduché závěsy.

Vázání s bambusem vnese čerstvý vítr do vašich úvazů.

Workshop bude veden v angličtině.

Pokročilost: Workshop je určen mírně pokročilým a pokročilým, kteří běžně vážou závěsy, umí dobře vázat TK a absolvovali #3 Workshop pro mírně pokročilé.

Vezměte si s sebou

  • 8-9 provazů délky 7,5-8 metrů
  • 3-5 provazů délky 3-5 metrů

Organizační pokyny

Otevření prostor bude v obou dnech 10:45.

Přesná adresa místa konání vám bude zaslána až po schválení registrace.

Na workshop je nezbytné se včas zaregistrovat, počet míst je omezený. Níže naleznete registrační formulář. Cena v registračním formuláři je pro jednu osobu. Při registraci uveďte počet osob (tj. pro pár vyberte 2 místa). Pokud se hlásíte s partnerem každý zvlášť, prosím uveďte to do poznámky k registraci. Pro schválení rezervace je nutné mít partnera a platba předem.

Registrace

Podrobnosti Cena Počet
Workshop - 120 EUR per person 3 000 CZK  
Workshop (Subspace member) (1 500 CZK) je k dispozici pouze pro členy. V Prodeji
Workshop
So 31.8.2024 - Ne 1.9.2024
11:00
19:30
Lektoři