Budoucí Workshop Comfortable suspensions

(Czech version below)

Do you like suspensions, but they are too difficult for you and you can’t enjoy them? Are standard ties such as Takate kote not suitable for you and you are looking for an alternative? Are you looking for more variability in your suspensions?

Suspensions are not one of the most comfortable methods of tying. This workshop will help you to make them more comfortable. We will be using bamboo as a suspension point instead of a ring or carabiners for even more comfort.

You will learn several alternatives for tying the upper body. In the workshop we will explore chest harnesses in different variations without hands or with hands in front of the body. Attention will also be given to hip harness alternatives such as the Mermaid or Leg tie.

Useful information

The workshop will be held in English unless all participant are fluent in Czech, then the workshop would be held in Czech language.

Pre-requisites

This is not a beginners workshop. Both riggers and models should have experience with one basic suspension and have a solid foundation on the floor. You should master basic floor ties, especially single and double column ties, with an understanding of square and granny knots, lacing and any form of gote (Takate Kote).

Bring with you

Participants will need to bring a minimum of:

  • 8-9 ropes 7,5-8 meters long
Workshop location

The workshop will be held in Prague near Anděl in our  studio. The exact address will be sent to you by mail after confirmation of your registration.

The Subspace studio is equipped with futons, blankets, kitchen, shower, etc.

The venue will open at 10:45 on both days.

How to register

It is necessary to register in advance, places are limited. A registration form can be found below (you can translate the form using language flag at the end of the page). The price is per person – for a couple select two places. If you and your partner are registering separately, please indicate this in the registration notes.Advance payment and a partner is required.

International participants can also register directly by contacting us.

 

(Czech version)

ákají vás závěsy, ale jsou pro vás příliš náročné a nedokážete si je užít? Nevyhovují vám některé standardní úvazy jako např. Takate kote a hledáte k nim alternativu? Hledáte více variability v závěsech?

Závěsy nepatří mezi nejpohodlnější způsoby vázání. Připravili jsem pro vás workshop, který vás naučí, jak je udělat pohodlnější a to s využitím bambusu místo kruhu nebo karabin.

Naučíte se několik alternativ vázání horní půlky těla. Na workshopu si ukážeme hrudní úvazy v různých variantách bez rukou či s rukama před tělem. Pozornost bude věnována rovněž alternativám hip harnessů jako např. Mermaid nebo Leg tie.

Pokročilost

Workshop je určen mírně pokročilým a pokročilým, kteří absolvovali #2 Workshop pro začátečníky, tj. dobře zvládají práci se závěsnými provazy.

Vezměte si s sebou

  • Provazy – vezměte si 8-9 provazů.  Vhodná délka provazů je 7,5-8 metrů. Provazy si bude možné zakoupit na místě. Nejste-li si jisti, jaké provazy jsou vhodné a kolik stojí, můžete se podívat na náš obchod s provazy www.provazem.cz nebo nám pošlete dotaz. Provazy doporučujeme kupovat až na workshopu.

Organizační pokyny

Otevření prostor bude v obou dnech 10:45.

Workshop se bude konat v Praze na Andělu v našem studiu, přesná adresa vám bude zaslána po schválení registrace. V prostoru jsou futony, podložky nejsou potřeba. Do hlavního prostoru vstup pouze bez bot nebo v přezůvkách.

Na workshop je nezbytné se včas zaregistrovat, počet míst je omezený. Níže naleznete registrační formulář. Cena v registračním formuláři je pro jednu osobu. Při registraci uveďte počet osob (tj. pro pár vyberte 2 místa). Pokud se hlásíte s partnerem každý zvlášť, prosím uveďte to do poznámky k registraci. Pro schválení rezervace je nutné mít partnera a platba předem.

Registrace

Podrobnosti Cena Počet
Workshop (90 EUR per person) 2 250 CZK  
Workshop (Subspace member) (1 700 CZK) je k dispozici pouze pro členy. V Prodeji
Workshop
Workshop
So 16.11.2024 - Ne 17.11.2024
11:00
18:30
Lektoři